ponedeljek, 28. maj 2018

Izbira pravega materiala za sedenje pri vrtnem pohištvu


Blazine so sestavni del skoraj vsakega vrtnega pohištva, hkrati pa tudi najbolj občutljiv del pohištva. Izbira vrtnih blazin za sedenje povzroča veliko ljudem precejšnjo skrb pri nakupu. To je razumljivo glede na to, da nihče ne želi kupiti izdelka z nizko kakovostjo, ki po nekaj sezonah začne razpadati.

Nekaj nasvetov, glede izbire pri nakupu blazin. Izberite material, ki vam bo dal trajnost, zdržljivost in udobje, ki ga pričakujete. Hkrati pa jih lahko pustite na prostem celo leto in so kljub temu odporne proti plesni, bledenju in so mehke na dotik.

Blazine naj bodo izdelane iz 100% akrilne preje, ki je znana po trajnosti in dolgotrajni barvi. V navadnih tkaninah se na površino preje ali tkanine doda barvila, zato barva prodre skozi zunanji sloj in sčasoma izgine.
Ko izbiramo material za viseče gugalnice moramo biti nanj še posebej pozorni. Izbrati moramo kvaliteten material, ki ima vpleten PVC material, saj le ta preprečuje, da bi se zanke začele po določenem času razpadati in trgati. Saj je material namreč tesno razprostrt in tako pod večjim vplivom sonca za sušenje in trganje.
Naslednja možnost za vrtno pohištvo, so trakovi. Pohištvo iz vrtnih vinil trakov. To pohištvo ni namreč preveč pogosto pri uporabi vrtnega pohištva. Trakovi so namreč zelo trpežni, hkrati pa tudi zelo neudobni. Še posebej, če jih primerjamo z ostalim pohištvom. Trakovi se po daljši izpostavljenosti sončni svetlobi lahko začnejo razbarvati. V kolikor pa bomo takemu pohištvu dodali blazine za sedenje, bomo na ta način pridobili malce več udobja ter daljšo življenjsko dobo pohištvu.

Predvsem pa morate sami premisliti in planirati kaj najbolje ustreza vam in vašemu vrtu ali terasi. Kako se bodo vaše blazine prilagodile vašemu pohištvu, v jedilnem delu terase, ob bazenu ali morebiti na kavču. 

Vir fotografij: Internet






četrtek, 15. marec 2018

Kako ohraniti zunanje vrtno pohištvo


Tako kot vsako pohištvo, je tudi pohištvo visoke kvalitete nagnjeno k poškodbam in bledenju. Vendar pa obstajajo načini kako podaljšati in ohraniti življenjsko dobo vašega zunanjega vrtnega pohištva. Nekaj nasvetov kako preprečiti poškodbe zunanjega pohištva.

Eden od načinov, kako ohraniti pohištvo je tudi, da ga hranimo v senci. Pohištvo postavite v polsenco, kjer imate drevesa ali pa nekam, kjer imate senco od stavb. Če pa želite večje udobje, potem si uredite senco, ki jo lahko upravljate elektronsko ali na daljavo. Za jedilno mizo si pridobite senčnik, ki je razširljiv. 

Vrtni senčnik
V primeru, da je vaše vrtno pohištvo zložljivo, jih po potrebi zložite in shranite, ko jih ne uporabljate. Enako storite tudi za blazine za pohištvo. V hladnejših mesecih pa imejte pohištvo shranjeno pred mrazom, dežjem, snegom ter nizkimi temperaturami.

Lesen vrtni zaboj za shranjevanje sedežnih blazin
Vrtno pohištvo lahko tudi pokrijete, ko ga ne uporabljate. Prepričajte se, da so prevleke dovolj debele, da ščitijo vaše pohištvo pred vremenskimi pojavi.

Predvsem pa dobro premislite in načrtno kupujte vaše vrtno pohištvo, saj je le najkvalitetnejše pohištvo tudi dovolj obstojno pri vremenskih neprilikah. Dandanes je pohištvo že zaščiteno pred UV sončnimi žarki. Izberite blazine za sedenje, ki so izdelane iz tkanine, ki ne zbledi hitro ter je odporna proti vremenu. Vaše pohištvo lahko dodatno zaščitite tudi s sprejem za zaščito pred soncem.  Izogibajte se nakupu plastičnega pohištva, ki hitro zbledi na soncu.  

Kvalitetne ležalne blazine za ležalnike
Kvalitetno vrtno pohištvo predstavlja precejšnjo investicijo, zato je primerno, da ga tudi čistite redno, kajti le tako mu boste tudi ohranili dolgo življenjsko dobo. Predvsem pa si vzemite nekaj minut tedensko, da očistite pohištvo. Znebite se umazanije in prahu, ki se kopiči.

Preden pa ga boste pospravili in shranili po koncu sezone, pa preverite, da le ta ni poškodovan, sicer ga popravite, očistite in šele nato shranite. Sicer lahko pohištvo navznoter gnije in ko ga boste ponovno vzeli ven iz hrambe za novo sezono, ne bo več v takem stanju kot bi moral biti.

ponedeljek, 12. marec 2018

Kateri les je boljši za vrtno pohištvo- tik ali cedra?



Če obnavljate svojo obrabljeno teraso ali želite ustvariti udobno površino za preživljanje prostega časa, boste potrebovali nekaj novih kosov vrtnega pohištva. Navsezadnje želite, da se vaša družina in gostje počutijo udobno medtem, ko so na vašem vrtu. Ko potrebujete nekaj stolov ali sedežno garnituro za vašo teraso, bo verjetno tik ali cedra ena izmed vaših najboljših izbir. Katero vrsto lesa izbrati bo verjetno odvisno od več dejavnikov. Razmislite o videzu, ki ga želite doseči, zahtevanem vzdrževanju in ceni, ki ste jo pripravljeni plačati.

Ena od najpomembnejših lastnosti novega pohištva je videz. Ali je vaš zunanji prostor bolj primeren za kmečki stil ali za luksuzni sodobni slog.

Kakorkoli se odločite; ali za zabavno sproščujoče okolje z bazenom in nekaj ležalniki za sončenje ali preprosto sedežno garnituro za sproščanje boste imeli veliko izbire tako z cedro kot tudi s tikom. 

Tikova vrtna garnitura
Cedra ima zelo naraven videz, ki v vašemu bivalnemu prostoru poudarja rdečkaste, svetlo rjave ali sive tone. Lahka in porozna cedra zlahka lahko sprejme kak madež, pečat ali celo barvo, najpogosteje pa se uporablja v svojem naravnem, surovem, fino brušenem videzu saj  tako ohranja svoj naraven videz, občutek in vonj. Cedra je zelo aromatski les, ki prispeva k sproščujočemu ambientu, hkrati pa tudi pomaga ohranjati in varovati les pred žuželkami in vremenom.
 
Tikova vrtna miza in klopi
Tikov les je precejšnjo nasprotje mehki cedri. Tikovina je po naravi trd les in kot tak je bolj trd in težek od cedre. Uspeva v subtropskih in tropskih regijah, pretežno v azijskem koncu, najpogosteje v gosti džungli Indonezije. Tik se uvaža in je zaradi tega tudi bolj redek. Zaradi svoje eksotičnosti in posebnosti je dosegel nivo ugleda bogastva ter razkošja in posledično redkosti. Zunanje pohištvo iz tika lahko kupite v dveh različnih si stilih. Eden je naoljen, da doseže temnejši videz, drugi pa v svojem naravnem nedokončanem videzu, kjer bo sčasoma razvil svoj platinasto siv odtenek. Tudi ta barva, edinstvena za tikovo pohištvo daje lesu videz eksotičnosti.

Še en pomemben dejavnik pri izbiri je vzdrževanje. Cedra je po svoji naravi zelo odporen les. Njene lastnosti se pomagajo upreti vremenu vseh podnebij. Sneg in dež ne škodita lastnostim cedre zato je to pohištvo daleč najbolj priljubljeno. Tudi tikovina je zelo odporen les na vremenske vplive, delno zaradi izločanja naravnega tikovega olja, ki pomaga pri njegovi zaščiti pred vremenskimi vplivi. Nekateri proizvajalci se zato odločijo za dodatno uporabo tikovega olja, da ohranijo temnejši bolj obarvan videz pohištva. To bo ohranilo novejši videz pohištva, ki pa ga je treba na vsake 2-3 leta ponavljati.

Tik in cedra imata tudi cenovno razliko. Cedra ima zaradi svoje lahkotnosti, bližine in enostavnosti pridobivanja ter razpoložljivosti nižjo ceno kot pa tik. Medtem, ko je cedra trpežna in obstojna, bo vendarle tik trajal dlje. Zaradi vseh razlogov, ki nasprotujejo cedri je tikovina bolj dragocen les. Dražje pridobivanje lesa, zaradi njegove redkosti, dražji uvoz in prevoz , dražja proizvodnja, daljša obstojnost in dolgoživost, posledično vplivajo na višjo končno ceno tikovega pohištva. Tikovina je les višjega cenovnega in kvalitetnega razreda.

torek, 30. januar 2018

Nega vrtnega pohištva


Pri vrtnem pohištvu je predvsem pomembno da zanj tudi skrbimo in ga negujemo ter vzdržujemo primerno. Pohištvo moramo redno čistiti predvsem v izogib nastanku plesni, gliv in napadu škodljivcev. Ker smo se odločili za investicijo v naš vrt ali teraso, potem moramo zanj tudi skrbeti. Navedli bomo nekaj korakov za enostavno vzdrževanje in čiščenje vrtnega pohištva iz različnih materialov.

Vrtno pohištvo iz lesa

Vrtno pohištvo iz močnega in trdnega lesa  (kot npr. tik, evkaliptus), je naravno odporno proti škodljivcem in vodi, saj se v njem naravno sprošča esencialno olje, ki omogoča zaščito lesa od znotraj navzven. Hkrati pa je pohištvo iz lesa lahko za vzdrževanje, saj morate vedeti samo dve stvari; čiščenje in negovanje lesa je potrebno samo z milnico in krpo, ter ščetko. Po čiščenju vrtnega pohištva morate le tega dobro osušiti ter ga premazati z zaščitnim oljem. Tako bo vaše leseno vrtno pohištvo dolgo obdržalo lepo naravno barvo, hkrati pa imelo zaščito. V zimskih mesecih ga prestavite v notranjost ali pa le to zaščitite z pokrovom za pohištvo. Tako mu boste podaljšali njegovo življenjsko dobo.

tikovo zaščitno olje

Pleteno pohištvo potrebuje posebno skrb, saj je še bolj občutljivo na vremenske razmere. Poleti postane zaradi vročine bolj elastično in raztegljivo, pozimi zaradi mraza bolj togo. Če je vzpostavljeno preveč vlagi, mu le ta lahko tudi škoduje, saj povzroči nastanek plesni  in posledično razpadanje.

pleten stol
Kovinsko vrtno pohištvo

Močno in neuničljivo kovinsko vrtno pohištvo je primerno za ljudi, ki si želijo da bi njihovo vrtno pohištvo trajalo dolgo časa, hkrati pa njim ne bi bilo treba vanj vlagati skoraj nič truda. Ravno tako kot leseno pohištvo tudi kovinsko lahko izberete v klasičnem ali elegantnem slogu. Če boste izbrali pohištvo iz težkega materiala, vam pozimi ne bo treba skrbeti in ga prenašati v notranjost, saj mu veter in slabo vreme do bo prišlo do živega. Hkrati pa je pohištvo iz kovine dandanes že zaščiteno pred rjo in vremenskimi vplivi. V primeru pa, da se odločite za aluminijasto kovinsko pohištvo, je pa le to lahko in ga boste brez težav pozimi premaknili v notranjost. Čiščenje in nega kovinskega pohištva je nezahtevna. Uporabite vodo in milnico. Lahko ga samo s cevjo za vodo poškropite, ter nato še podrgnite za morebitnimi madeži.  Nato ga še dobro osušite.  Za podaljšanje življenjske dobe vašega kovinskega vrtnega pohištva lahko le to pozimi pokrijete in ga tako še dodatno zaščitite.

kovinsko vrtno pohištvo


torek, 23. januar 2018

Tikovo vrtno pohištvo

Preden se odločite kupiti vrtno pohištvo iz tikovega lesa morate vedeti nekaj podrobnosti o le tem.
Predvsem se najprej odločimo kako veliko pohištvo bomo izbrali, na podlagi tega koliko prostora imamo na vrtu ali na terasi. Potem bomo razmišljali tudi o negi ter vzdrževanju našega vrtnega pohištva. Na koncu pa nas zanima tudi dodatna oprema za naše pohištvo; kot so sedežne blazine, senčniki ter pokrivala za naše pohištvo.

Premisliti moramo tudi za kakšen namen bomo uporabljali naše vrtno pohištvo. Bo to namenjeno samo pitju kavice ali pa tudi kakšni zabavi, pikniku ali kosilu na prostem. Na podlagi tega se bomo odločili kako veliko pohištvo bomo izbrali ter kakšne oblike bo le ta.

Tikovi vrtni  ležalniki
Tikov les je dobro poznan po svoji svetli zlati barvi. Vendar je to le barva svežega, novega lesa. Naravno tikovo olje ki je prisotno v lesu je odgovorno za tako barvo lesu. Oksidacija lesu in izhlapevanje olja pripomore, da se barva lesa spremeni in zbledi. Les začne izgubljati barvo po nekaj mesecih izpostavljanja soncu. Zelo pomembno pa je, da tikovo olje še vedno ostane v sredini lesa kar pripomore k zaščiti proti škodljivcem in proti vodi. Ob rednem negovanju in skrbi za tikovo vrtno pohištvo le ta ostane lepe znane zlate barve še dolgo. V primeru da pa vam je ljubši sivi odtenek lesu, potem ga ni treba negovati sproti, saj se barva naravno spremeni v tako.
Tikova vrtna garnitura
Za  najboljšo zaščito vašega tikovega vrtnega pohištva se uporablja tesnilno sredstvo ter tikovo olje, ki vsebuje tikovo smolo. Vendar pa ne glede na to ali želite ohranjati njegovo zlato barvo ali ne, boste še vedno morali vsaj enkrat letno čistiti vrtno pohištvo. Enkrat letno je minimalno priporočilo, vendar pa je to deloma odvisno tudi od vremenskega okolja v katerem živite. Večinoma je pomladni čas najbolj primeren za zunanje čiščenje vrtnega pohištva. Če pa živite v zelo vlažnem kraju ali kjer je veliko prahu, je priporočljivo bolj redno čiščenje, da preprečimo širjenje plesni.

Zaščita tikovega lesa
Čiščenje tikovega vrtnega pohištva je zelo enostavno. Predvsem nikoli ne uporabljajte visokotlačnega razpršilca z vodo, vendar le navadno cev z vodo. Nato čistilo nanesete na les in ga pustite nekaj minut, da naredi svoj učinek. Nato z mehko krtačo nežno čistite v smeri lesa. Na koncu še izperete les z vodo in ga pustite da se čisto posuši.

Pozimi tikovega vrtnega pohištva ni potrebno pospravljati v notranje prostore. Tikov les je odporen na vse klimatske spremembe, tudi voda mu ne more škodovati. Le vlaga lahko spodbudi nezaželjeno rast plesni, ki pa jo moramo potem čistiti in odstranjevati. Zato v krajih kjer je veliko vlage priporočamo v izogib nabiranju plesni rajši pokrivanje tikovine.

torek, 16. januar 2018

Kako opremiti vrt ali teraso?


Vrt ali teraso lahko opremite z veliko različnega pohištva iz raznovrstnih materialov. Pohištvo iz kovine (npr. aluminij),  leseno (po večini tikovo) ali pleteno (ratan) pohištvo. Zunanje vrtno pohištvo lahko zelo hitro spremeni obliko ter videz vašega vrta. Tako vaš vrt ali terasa postaneta podaljšek vašega dnevnega prostora. Vrtno pohištvo je narejeno v udobnem, sproščenem stilu.  Vsak tako lahko poišče nekaj zase. 

Vrtno pohištvo
Zunanje vrtno pohištvo potrebuje malo vzdrževanja, poleg tega pa ima dolgo življenjsko dobo, seveda ob primernem negovanju. Če imate kovinsko pohištvo, ga samo obrišete z vlažno krpo z malo čistila, da odstranite drevesne tekočine ali ptičje kakce. Pri lesenem vrtnem pohištvu pa je zaželjena nega s zaščitno tekočino za les ter čistilom za les, da bo vaše pohištvo ostalo lepo dolgo časa. 

Pri opremljanju vašega vrta ali terase je najboljše upoštevati nekaj nasvetov. 



Najprej si premišljeno izdelajte seznam kaj vam je všeč. Kakšen stil je primeren glede na velikost vašega vrta ali terase.

  1. Razmislite kakšno pohištvo želite; ali je to moderno in lepo pohištvo ali pač bolj funkcionalno  in udobno? Ter kakšno pohištvo bo najbolj primerno za vaš vrt, da boste kar najbolje izkoristili vašo površino vrta. Nato pa, za kakšen namen boste uporabljali vrtno pohištvo; bodo dovolj vrtna miza in par stolov ali  boste vrt / teraso uporabljali tudi za sproščanje; torej potrebujete tudi ležalnike, sedežno garnituro, kavč.
  2. Ena izmed smernic pri nakupu naj bo tudi, da je zunanje vrtno pohištvo lahko za vzdrževanje, kljub temu da ga boste imeli leta in leta. Pa naj bo kovinsko ali leseno.
  3. Planirajte skladiščenje pohištva čez zimo. Kajti tudi najkvalitetnejše pohištvo (npr. tikovo ali kovinsko pohištvo) se bo uničilo če ne bo primerno shranjeno čez zimo.
  4. Investirajte v kakovost. Cenejši kosi zunanjega pohištva bodo izgledali dobro leto ali dve, kasneje pa bodo na soncu obledeli in postali krhki. Bodite pazljivi pri nakupu, posvetujte se s prodajalcem, ki je strokovnjak na področju zunanjega pohištva.
Svojo teraso ali vrt lahko zaščitite tudi s senčniki in senčili. Tako si boste podaljšali sezono bivanja zunaj na vašem vrtu, hkrati pa tudi zaščitili vaše vrtno pohištvo. Na voljo so vodoodporni, zračni senčniki ter tudi rolo senčila.  

Senčniki za dom in lokale